Bebek Hoplatma Sahili (Gül Ezen)
Kitap Hakkında:
Bu albüm, Gül Ezen’in son yıllarda çektiği fotoğrafları içeren bir ilk kitap. Konu, fotoğrafçının adını  ‘’Bebek Hoplatma Sahili’’ koyduğu bir Ege kasabasının deniz kıyısında altı yaz boyunca olup biten çocuk ve çocuklu olma halleri.

Burası sanki an’ı yaşama programının bir parçası; bir süre için de olsa  büyüklerin çocuk kadar hafif, çocukların ise yengeç avcısı ya da denizkızı olduğu, ıslak saçlar ve çıplak ayaklar diyarıdır. Her yaz yeni bir bebek kafilesi denizle tanışır. Sahilin en göze çarpan aktivitesi olan bebeklerin coşkulu havaya atılma törenleri başlar. Yeni hayatlar, yeni başlangıçlar adeta bu şekilde kutlanır durur. Sonrasında da sudan çıkan bebekler koyu gölgelerde uyurken usul usul büyürler. Yaz sonunda ilk serin rüzgarın verdiği işaretle kalabalıklar yavaşça dağılır. ‘Bebek Hoplatma Sahili’ kış aylarında kapanır.

Şimdi o anlar, o coşkulu kutlamalar onları kaydeden fotoğrafçının kaydettiği şekilde  bu kitabın sayfalarında saklanıyorlar. Çocuklar ise büyüyüp gittiler uzaklara.

Gül Ezen Hakkında:
Gül Ezen Ankara’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde Şehir Planlama, University College London’da Kalkınma Planlaması eğitimi gördü. Bir süre şehir plancısı olarak çalıştı. Daha sonra eşinin diplomatik görevi dolayısıyla uzun yıllar yurtdışında yaşadı. Bu zaman   içinde bir gereksinim olarak başladığı fotograf daha sonra bir tutku halini aldı.New York’da yaşadığı yıllarda üniversitede bu konuda çeşitli derslere katıldı, New School Universiy’de platin baskı, International Center of Photography’de ileri karanlık oda teknikleri öğrendi. New Mexico ve Miami’de fotograf atölye çalışmalarına katıldı. Yurda dönüşte 1991 yılından bu yana üyesi olduğu Afsad’da karanlık oda dersleri verdi. Fotografları çeşitli sanat ve fotograf dergileri ve kitaplarında yer aldı.1991 yılından başlayarak yurtiçinde ve yurtdışında karma sergilere katıldı, ulusal ve uluslararası birçok ödül kazandı. 1995 yılında “Uçhisar” konulu bir fotografı Ilford firmasınca satın alındı.
2002 de New York National Arts Club’da, 2004 de Mexico City, Casa Luis Barragan’da

“Basamaklar” ve “Mutluluk Peşinde” adlı sergileri açtı. Daha sonra “Mutluluk Peşinde” adlı sergiden bir fotograf Zülfü Livaneli’nin “Mutluluk” adlı romanının ilk baskısında kapak resmi oldu.

2007 yılında Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde “Basamaklar”, 2008 yılında yine Ankara’da Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Riga, Gizli Başkent” adlı kişisel sergilerini açtı.

Italo Calvino’nun iki romanında esinlenerek yedi Ankaralı fotografçıyı bir araya getirdiği “Görünmez Kentlere Yolculuk” adlı serginin küratörlüğünü yaptı. Sergi Kasım 2016 Kasım’ında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlık sergi salonunda gösterime sunuldu. Daha sonra 9 Mart 2017’de İtalyan Dil ve Edebiyatı konferansı çerçevesinde Dil Tarih ve Coğrafya fakültesi salonunda açıldı.

Gül Ezen Ankara’da yaşamakta ve çalışmalarına burada devam etmektedir.


Teknik Özellikler:
ISBN: 978-605-68112-6-5
Ölçüleri: 22 x 22
Sayfa Sayısı: 112
Cilt: Sıvama Cilt – Şömiz – İp Dikiş
Kağıt: 170gr Sappi Magno Mat
Basım Tarihi: Şubat 2020